top of page

MOHOROVIĆEV STARINSKI BONTON U LABINSKOM ZBORNIKU

U srijedu 28. veljače 2018. u Gradskoj knjižnici Labin promoviran je zbornik 1. Labinsko kulturno-povijesni susreti. Među 21. radova objavljen je i pregledni članak Daniela Mohorovića ''Od pira do funerala (starinski bonton)''.

Prvi dio zbornika čini petnaest priloga koji su, prema temi koju obrađuju, poredani kronološkim redoslijedom. Vedran Kos opisuje nekoliko novih antičkih nalaza s područja Labinštine, a Dean Blažina i Mladen Bastijanić okolnosti doseljenja dijela posade krčke velike fuste na područje Labinštine u travnju 1512. Ondina Krnjak piše o Labinu i Labinštini u vizitaciji veronskog biskupa Agostina Valiera iz 1580., a Milena Joksimović i Darko Komšo o postupku protiv Ivana Librića koji je iste godine po Labinu širio protestantske ideje.

Tatjana Bradara osvrnula se na novovjekovne nalaze s Labinštine, a Jasenka Gudelj na ranonovovjekovnu arhitekturu grada Labina. Slaven Bertoša istaknuo je važnost izvješća istarskoga generalnog inkvizitora Gerolima Bragadina o Labinštini iz 1651., Dean Škopac opisao je sadržaj matičnih knjiga krštenih Sv. Nedelje (1714. – 1815.), a Tullio Vorano značenje arhivskih bilježaka Tomasa Lucianija za proučavanje povijesti labinskog područja u doba mletačke uprave.

O labinsko-barbanskim migracijskim kontaktima sredinom XIX. stoljeća piše Samanta Paronić, a o liječničkoj djelatnosti opstetričara, ginekologa i venerologa Valentina Lucasa Lucijan Mohorović. Dijana Muškardin sastavila je prilog o zbrinjavanju labinske djece tijekom Prvog svjetskog rata, a Tina Filipović rad o gorskim udarima i urušavanju starogradske jezgre Labina 60-ih godina XX. stoljeća. Deni Vlačić piše o Labinjanima u Domovinskom ratu prema pisanju lokalnog tiska, a Vanesa Begić o životu i djelu labinskog književnika Daniela Načinovića.

U dijelu zbornika o kulturno-povijesnom nasljeđu Labinštine, koji sadrži šest radova, Eva Melegi Matković donosi pregled povijesnog razvoja okolice rijeke Raše, a Anja Šumberac piše o izgubljenoj sakralnoj baštini. Ostavštinu Hermana Stembergera, koja se nalazi u Narodnome muzeju u Labinu, opisala je Olja Višković, a Daniel Mohorović obrazložio je starinski bonton „od pira do funerala“. Značenje i simbolika legende o trnoplesarima za Pićan i lokalnu zajednicu tema su rada Elis Baćac, a Kristijan Žgaljardić osvrnuo se na svece Pićanske biskupije. Recenzije potpisuju dr.sc. Mihovil Dabo i dr.sc. Iva Milovan Delić.

Izdavač Zbornika je Grad Labin uz potporu općina Raša, Kršan, Pićan i Sv. Nedjelja.

Zbornik je tiskan na 511 stranica, u 700 primjeraka, u tiskari Vetva Graph iz Raše.


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page